Vicor Corporation VI-24M-MV-F2
VI-24M-MV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24M-MV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VI-24M-MV-F2.pdf
Availability of VI-24M-MV-F2
QUANTITY
VI-24M-MV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24M-MV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24M-MV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24M-MV-F2
Related LinksVI-24M, VI-24M-MV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24M-MV-F2 Details Description
Related parts for VI-24M-MV-F2
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 24POS SMD datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
T2007 90-DEG ACT 2NC M16/PG9 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2413 datasheet.pdf