Vicor Corporation V48C36C150B2
V48C36C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36C150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36C150B2.pdf
Availability of V48C36C150B2
QUANTITY
V48C36C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36C150B2
Internal Part NumberEIS-V48C36C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36C150B2
Related LinksV48C36, V48C36C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36C150B2 Details Description
Related parts for V48C36C150B2
DIODE ZENER 27V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC SW REG CCFL CONTRAST 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 2000VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1.024MB FLASH 337BG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf