Panasonic Electronic Components ERA-8APB1911V
ERA-8APB1911V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB1911V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB1911V.pdf
Availability of ERA-8APB1911V
QUANTITY
ERA-8APB1911V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB1911V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB1911V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB1911V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB1911V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB1911V Details Description
Related parts for ERA-8APB1911V
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GUARD PROTECTIVE SPRING LOAD UB2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 250V datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf