Panasonic Electronic Components ERA-8APB362V
ERA-8APB362V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB362V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB362V.pdf
Availability of ERA-8APB362V
QUANTITY
ERA-8APB362V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB362V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB362V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB362V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB362V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB362V Details Description
Related parts for ERA-8APB362V
DIAPHRAGM GROMMET BLANK .50"DIA datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 5' datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf