Panasonic Electronic Components ERA-8APB3651V
ERA-8APB3651V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB3651V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB3651V.pdf
Availability of ERA-8APB3651V
QUANTITY
ERA-8APB3651V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB3651V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB3651V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB3651V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB3651V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB3651V Details Description
Related parts for ERA-8APB3651V
RES SMD 6.34M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120PS .050" SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 0.69A 2W THT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf