Panasonic Electronic Components ERA-V27J272V
ERA-V27J272V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-V27J272V
Manufacturer
Product Category
Specialized Resistors
Brief Description
RES TEMP SENS 2.7K OHM 5% 1/16W
Datasheet Download
ERA-V27J272V.pdf
Availability of ERA-V27J272V
QUANTITY
ERA-V27J272V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-V27J272V
Internal Part NumberEIS-ERA-V27J272V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilySpecialized Resistors
SeriesERAV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTemperature Sensitive
ApplicationsTemperature Correction Circuits
CompositionMetal Film
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient2700ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-V27J272V
Related LinksERA-V2, ERA-V27J272V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-V27J272V Details Description
Related parts for ERA-V27J272V
RES 360K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 7 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf