Murata Electronics North America ERB21B5C2E4R7BDX1L
ERB21B5C2E4R7BDX1L picture photo
Mfg. Part Number
ERB21B5C2E4R7BDX1L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
ERB21B5C2E4R7BDX1L.pdf
Availability of ERB21B5C2E4R7BDX1L
QUANTITY
ERB21B5C2E4R7BDX1L Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB21B5C2E4R7BDX1L
Internal Part NumberEIS-ERB21B5C2E4R7BDX1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Series 28/Feb/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesERB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB21B5C2E4R7BDX1L
Related LinksERB21B5C2, ERB21B5C2E4R7BDX1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ERB21B5C2E4R7BDX1L Details Description
Related parts for ERB21B5C2E4R7BDX1L
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING POWER 10-16AWG datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 33.0 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 17POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES 8 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf