Murata Electronics North America ERB21B5C2E6R8CDX1L
ERB21B5C2E6R8CDX1L picture photo
Mfg. Part Number
ERB21B5C2E6R8CDX1L
Brief Description
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
ERB21B5C2E6R8CDX1L.pdf
Availability of ERB21B5C2E6R8CDX1L
QUANTITY
ERB21B5C2E6R8CDX1L Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB21B5C2E6R8CDX1L
Internal Part NumberEIS-ERB21B5C2E6R8CDX1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Series 28/Feb/2014
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB21B5C2E6R8CDX1L
Related LinksERB21B5C2, ERB21B5C2E6R8CDX1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ERB21B5C2E6R8CDX1L Details Description
Related parts for ERB21B5C2E6R8CDX1L
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf