Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ511V
ERD-S1TJ511V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ511V
Brief Description
RES 510 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ511V.pdf
Availability of ERD-S1TJ511V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERD-S1TJ511V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ511V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ511V
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ511V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ511V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ511V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ511V
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220AB datasheet.pdf
IC SWITCH LOAD FULL FUNC SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
60709A112 REAR COVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf