Bulgin MPI001/FL/RD/12
MPI001/FL/RD/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/FL/RD/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/FL/RD/12.pdf
Availability of MPI001/FL/RD/12
QUANTITY
MPI001/FL/RD/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/FL/RD/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/FL/RD/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/FL/RD/12
Related LinksMPI001/, MPI001/FL/RD/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/FL/RD/12 Details Description
Related parts for MPI001/FL/RD/12
REG 12V 3A ADJUSTABLE VERT 12SIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 10POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 24TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf