Panasonic Electronic Components ERD-S2TJ1R6V
ERD-S2TJ1R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S2TJ1R6V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S2TJ1R6V.pdf
Availability of ERD-S2TJ1R6V
QUANTITY
ERD-S2TJ1R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S2TJ1R6V
Internal Part NumberEIS-ERD-S2TJ1R6V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S2TJ1R6V
Related LinksERD-S2, ERD-S2TJ1R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S2TJ1R6V Details Description
Related parts for ERD-S2TJ1R6V
RES 6.2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"L X 6.5"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Z-PACK HS3 SHRD ASSY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 80A TO264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 3000' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf