Panasonic Electronic Components ERD-S2TJ822V
ERD-S2TJ822V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S2TJ822V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S2TJ822V.pdf
Availability of ERD-S2TJ822V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERD-S2TJ822V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S2TJ822V
Internal Part NumberEIS-ERD-S2TJ822V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S2TJ822V
Related LinksERD-S2, ERD-S2TJ822V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S2TJ822V Details Description
Related parts for ERD-S2TJ822V
CONTACT 15AU CRIMP FFLX T/R datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12DIP datasheet.pdf
ECCOSORB AN-73 24X24 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf