Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBLW39-L
FDD1-17251CBLW39-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBLW39-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBLW39-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBLW39-L
QUANTITY
FDD1-17251CBLW39-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBLW39-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBLW39-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise56 dB(A)
Power (Watts)22.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.88A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBLW39-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBLW39-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBLW39-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBLW39-L
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 6MMX1.83M SQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
EVAL BOARD QUAD ANALOG SW datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 560MA 338 MOHM datasheet.pdf