Amphenol Industrial PT08E-20-16S(SR)
PT08E-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-20-16S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-20-16S(SR).pdf
Availability of PT08E-20-16S(SR)
QUANTITY
PT08E-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-20-16S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-20-16S(SR)
Related LinksPT08E-20, PT08E-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-20-16S(SR)
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 3500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 33 MOHM TH datasheet.pdf
IC VCO MONO 2.4GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
AMP MCP1.2-CLEAN BODY SWS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 30A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf