Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-17-2
TNM3-8-17-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-17-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 17MM
Datasheet Download
TNM3-8-17-2.pdf
Availability of TNM3-8-17-2
QUANTITY
TNM3-8-17-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-17-2
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-17-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.669" (17.00mm)
Length - Overall0.906" (23.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-17-2
Related LinksTNM3-, TNM3-8-17-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-17-2 Details Description
Related parts for TNM3-8-17-2
MODULE BUS FEMALE 2POS SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 1400W SOT539A datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1A, SINGL datasheet.pdf