Samtec, Inc. ERF8-050-05.0-S-DV
ERF8-050-05.0-S-DV picture photo
Mfg. Part Number
ERF8-050-05.0-S-DV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 100POS 0.8MM GOLD SMD
Datasheet Download
ERF8-050-05.0-S-DV.pdf
Availability of ERF8-050-05.0-S-DV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERF8-050-05.0-S-DV Order Process
Ship out your order
Specifications of ERF8-050-05.0-S-DV
Internal Part NumberEIS-ERF8-050-05.0-S-DV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEdge Rate™ Rugged, High Speed System
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesEdge Rate™ ERF8
PackagingTray
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm
Height Above Board0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERF8-050-05.0-S-DV
Related LinksERF8-050-, ERF8-050-05.0-S-DV Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ERF8-050-05.0-S-DV Details Description
Related parts for ERF8-050-05.0-S-DV
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
COUPLING ADAPTER 30DEG 4949 SER datasheet.pdf
KNOB FLUTED W/SKIRT ALUMINUM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS SO16 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf