Panasonic Electronic Components ERG-1SJ102A
ERG-1SJ102A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ102A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ102A.pdf
Availability of ERG-1SJ102A
QUANTITY
ERG-1SJ102A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ102A
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ102A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ102A
Related LinksERG-1, ERG-1SJ102A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ102A Details Description
Related parts for ERG-1SJ102A
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
LAMP CCFL 1450V 2.6MM X 346MM datasheet.pdf
THERM NTC 1.5K OHMS 0603 datasheet.pdf
IC 18BIT BUS TXRX 3-ST 56-TSSOP datasheet.pdf
TWEEZER ASSORTED datasheet.pdf
PLATE END 71.86X17.87" GREY datasheet.pdf
SOLDER STATION WXP65 WDH10 120V datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CABLE DUCT HORIZONTAL TEE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf