Rohm Semiconductor ESR03EZPJ302
ESR03EZPJ302 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ302
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ302.pdf
Availability of ESR03EZPJ302
QUANTITY
ESR03EZPJ302 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ302
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ302
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ302 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ302 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ302
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DIFFERENTIAL VIDEO AMP 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf