Panasonic Electronic Components ERG-1SJ241
ERG-1SJ241 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ241
Brief Description
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ241.pdf
Availability of ERG-1SJ241
QUANTITY
ERG-1SJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ241
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ241
Related LinksERG-1, ERG-1SJ241 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ241 Details Description
Related parts for ERG-1SJ241
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC QUAD LINE DRVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK E+ datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 800POS datasheet.pdf
10+10 DIL VERT SMT HDR 350/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf