Panasonic Electronic Components ERG-1SJ560A
ERG-1SJ560A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ560A
Brief Description
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ560A.pdf
Availability of ERG-1SJ560A
QUANTITY
ERG-1SJ560A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ560A
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ560A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ560A
Related LinksERG-1, ERG-1SJ560A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ560A Details Description
Related parts for ERG-1SJ560A
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PANEL PATCH CAT5E 24 PORT RACK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 160 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 25POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf