Panasonic Electronic Components ERG-1SJ562
ERG-1SJ562 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ562
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ562.pdf
Availability of ERG-1SJ562
QUANTITY
ERG-1SJ562 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ562
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ562
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ562
Related LinksERG-1, ERG-1SJ562 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ562 Details Description
Related parts for ERG-1SJ562
IC LATCH TRANSP 20BIT LV 56TSSOP datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES 220K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 530MA 2.01 OHM SMD datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.2A 50.4 MOHM datasheet.pdf