Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D34-SP-BK
SMH101-LPSE-D34-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D34-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 68POS
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D34-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D34-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D34-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D34-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D34-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions68
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D34-SP-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D34-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D34-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D34-SP-BK
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50 DUAL POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 167MA 1.88 OHM TH datasheet.pdf
CONN PC CARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf