Panasonic Electronic Components ERG-1SJ563
ERG-1SJ563 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ563
Brief Description
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ563.pdf
Availability of ERG-1SJ563
QUANTITY
ERG-1SJ563 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ563
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ563
Related LinksERG-1, ERG-1SJ563 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ563 Details Description
Related parts for ERG-1SJ563
CONN HOUSING 52POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG HEX INV 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 0.05A 6SMT datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2400MHZ TO-270-16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MPU SITARA 298NFBGA datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 12A DO4 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf