Panasonic Electronic Components ERG-2SJ202A
ERG-2SJ202A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ202A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ202A.pdf
Availability of ERG-2SJ202A
QUANTITY
ERG-2SJ202A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ202A
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ202A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ202A
Related LinksERG-2, ERG-2SJ202A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ202A Details Description
Related parts for ERG-2SJ202A
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9.5A TO220-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5A 25W datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf