TT Electronics/Welwyn WHS7-330RJT07
WHS7-330RJT07 picture photo
Mfg. Part Number
WHS7-330RJT07
Brief Description
RES 330 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS7-330RJT07.pdf
Availability of WHS7-330RJT07
QUANTITY
WHS7-330RJT07 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS7-330RJT07
Internal Part NumberEIS-WHS7-330RJT07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package700
SeriesWHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS7-330RJT07
Related LinksWHS7-3, WHS7-330RJT07 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS7-330RJT07 Details Description
Related parts for WHS7-330RJT07
RES SMD 1.24M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 125PS GOLD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 datasheet.pdf