Panasonic Electronic Components ERG-2SJ473A
ERG-2SJ473A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ473A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ473A.pdf
Availability of ERG-2SJ473A
QUANTITY
ERG-2SJ473A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ473A
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ473A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ473A
Related LinksERG-2, ERG-2SJ473A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ473A Details Description
Related parts for ERG-2SJ473A
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD DEV ACCELEROMETER MMA7455L datasheet.pdf
HARDWARE CSIC-32-QFP SOCKET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 200MA OUT datasheet.pdf
RES 15 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf