Panasonic Electronic Components ERG-2SJ820
ERG-2SJ820 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ820
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ820.pdf
Availability of ERG-2SJ820
QUANTITY
ERG-2SJ820 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ820
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ820
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ820
Related LinksERG-2, ERG-2SJ820 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ820 Details Description
Related parts for ERG-2SJ820
CONN HEADER 11POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SCREW RETAINER MALE 4-40 THREAD datasheet.pdf
KIT FLANGE ACCESSRY 58X165" BLK datasheet.pdf
RES SMD 7.06KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf