Vishay/Dale RER45F2R00PC02
RER45F2R00PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R00PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R00PC02.pdf
Availability of RER45F2R00PC02
QUANTITY
RER45F2R00PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R00PC02
Internal Part NumberEIS-RER45F2R00PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R00PC02
Related LinksRER45F2, RER45F2R00PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R00PC02 Details Description
Related parts for RER45F2R00PC02
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 40V DO4 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf