Nichicon UPM1J101MHD6
UPM1J101MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J101MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J101MHD6.pdf
Availability of UPM1J101MHD6
QUANTITY
UPM1J101MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J101MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1J101MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J101MHD6
Related LinksUPM1J1, UPM1J101MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J101MHD6 Details Description
Related parts for UPM1J101MHD6
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOUSING STOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.9A 7.7 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf