Panasonic Electronic Components ERG-3SJ133
ERG-3SJ133 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ133
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ133.pdf
Availability of ERG-3SJ133
QUANTITY
ERG-3SJ133 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ133
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ133
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ133
Related LinksERG-3, ERG-3SJ133 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ133 Details Description
Related parts for ERG-3SJ133
FIXED IND 680UH 1.4A 330 MOHM TH datasheet.pdf
RFID TRANSP CD IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
FREEDOM BOARD KINETIS L datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM DO214AB (SMC) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323 datasheet.pdf