Panasonic Electronic Components ERG-3SJ183
ERG-3SJ183 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ183
Brief Description
RES 18K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ183.pdf
Availability of ERG-3SJ183
QUANTITY
ERG-3SJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ183
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ183
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ183
Related LinksERG-3, ERG-3SJ183 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ183 Details Description
Related parts for ERG-3SJ183
CONVERTER DC/DC -24V OUT -180MA datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT ROLLER GOLD QC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SUPPLY VOLT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 42-SDIP datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf