Panasonic Electronic Components ERG-3SJ221
ERG-3SJ221 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ221
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ221.pdf
Availability of ERG-3SJ221
QUANTITY
ERG-3SJ221 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ221
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ221
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ221
Related LinksERG-3, ERG-3SJ221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ221 Details Description
Related parts for ERG-3SJ221
BATTERY PACK 6.0V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 5VOUT DL 3KV datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 40PS FML SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V DUAL SOT343R datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 428.57 OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf