Panasonic Electronic Components ERG-3SJ361A
ERG-3SJ361A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ361A
Brief Description
RES 360 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ361A.pdf
Availability of ERG-3SJ361A
QUANTITY
ERG-3SJ361A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ361A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ361A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ361A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ361A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ361A Details Description
Related parts for ERG-3SJ361A
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 2500' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 184POS .050 datasheet.pdf