Panasonic Electronic Components ERG-3SJ512A
ERG-3SJ512A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ512A
Brief Description
RES 5.1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ512A.pdf
Availability of ERG-3SJ512A
QUANTITY
ERG-3SJ512A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ512A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ512A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ512A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ512A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ512A Details Description
Related parts for ERG-3SJ512A
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
BCF 3.81/10/180F SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf