Panasonic Electronic Components ERJ-12ZYJ682U
ERJ-12ZYJ682U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12ZYJ682U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12ZYJ682U.pdf
Availability of ERJ-12ZYJ682U
QUANTITY
ERJ-12ZYJ682U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12ZYJ682U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12ZYJ682U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12ZYJ682U
Related LinksERJ-12, ERJ-12ZYJ682U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12ZYJ682U Details Description
Related parts for ERJ-12ZYJ682U
IC OTP 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 4.4A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5165 datasheet.pdf
36 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf