Panasonic Electronic Components ERJ-14BQF2R0U
ERJ-14BQF2R0U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14BQF2R0U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14BQF2R0U.pdf
Availability of ERJ-14BQF2R0U
QUANTITY
ERJ-14BQF2R0U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14BQF2R0U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14BQF2R0U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14BQF2R0U
Related LinksERJ-14, ERJ-14BQF2R0U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14BQF2R0U Details Description
Related parts for ERJ-14BQF2R0U
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .29W STER AB 20WQFN datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 6A D-72 datasheet.pdf