Omron Automation & Safety S8JX-P30012C
S8JX-P30012C picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P30012C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
S8JX-P30012C.pdf
Availability of S8JX-P30012C
QUANTITY
S8JX-P30012C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P30012C
Internal Part NumberEIS-S8JX-P30012C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-P
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P30012C
Related LinksS8JX-P, S8JX-P30012C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P30012C Details Description
Related parts for S8JX-P30012C
CONN HEADER VERT 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFG10G datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 450MA 290 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf