Panasonic Electronic Components ERJ-14NF38R3U
ERJ-14NF38R3U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF38R3U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF38R3U.pdf
Availability of ERJ-14NF38R3U
QUANTITY
ERJ-14NF38R3U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF38R3U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF38R3U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF38R3U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF38R3U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF38R3U Details Description
Related parts for ERJ-14NF38R3U
PHOTO IC INFRARED 36.7KHZ datasheet.pdf
TWIST LOCK DUAL .2"DIA 1.92" L datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 835MA 167 MOHM datasheet.pdf
IGBT 600V 96A 330W TO247AD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 175 OHM 1% 5W datasheet.pdf