Panasonic Electronic Components ERJ-14NF8870U
ERJ-14NF8870U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF8870U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF8870U.pdf
Availability of ERJ-14NF8870U
QUANTITY
ERJ-14NF8870U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF8870U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF8870U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF8870U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF8870U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF8870U Details Description
Related parts for ERJ-14NF8870U
EVALUATION SYSTEM FOR W681310 datasheet.pdf
FUSE DRWR FGRIP 6.3X32 1PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf