Panasonic Electronic Components ERJ-14YJ160U
ERJ-14YJ160U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14YJ160U
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14YJ160U.pdf
Availability of ERJ-14YJ160U
QUANTITY
ERJ-14YJ160U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14YJ160U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14YJ160U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14YJ160U
Related LinksERJ-14, ERJ-14YJ160U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14YJ160U Details Description
Related parts for ERJ-14YJ160U
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
6P J-P-T GEH KOMPL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM SLDR datasheet.pdf