Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF1052C
ERJ-1GEF1052C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF1052C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF1052C.pdf
Availability of ERJ-1GEF1052C
QUANTITY
ERJ-1GEF1052C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF1052C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF1052C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF1052C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF1052C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF1052C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF1052C
TERM BLOCK 600V 25A WM GN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 35NS 28DIP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 1000' datasheet.pdf