Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF1072C
ERJ-1GEF1072C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF1072C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF1072C.pdf
Availability of ERJ-1GEF1072C
QUANTITY
ERJ-1GEF1072C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF1072C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF1072C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF1072C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF1072C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF1072C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF1072C
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 69MA 9.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 980MA 120 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf