Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF1802C
ERJ-1GEF1802C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF1802C
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF1802C.pdf
Availability of ERJ-1GEF1802C
QUANTITY
ERJ-1GEF1802C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF1802C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF1802C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF1802C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF1802C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF1802C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF1802C
CAP ALUM 100UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
TWEEZER BLUNT 16 datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
INDICATOR PRESS TO TEST datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf