Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF27R0C
ERJ-1GEF27R0C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF27R0C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF27R0C.pdf
Availability of ERJ-1GEF27R0C
QUANTITY
ERJ-1GEF27R0C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF27R0C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF27R0C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF27R0C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF27R0C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF27R0C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF27R0C
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 330 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100 STR datasheet.pdf