Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF5601C
ERJ-1GEF5601C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF5601C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF5601C.pdf
Availability of ERJ-1GEF5601C
QUANTITY
ERJ-1GEF5601C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF5601C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF5601C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF5601C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF5601C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF5601C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF5601C
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
R/A REC POWERBALDE datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 300A 32VAC/VDC 50PC datasheet.pdf
IGBT 600V 59A 246W TO-262 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RBO 10-FE-HC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf