Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF59R0C
ERJ-1GEF59R0C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF59R0C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF59R0C.pdf
Availability of ERJ-1GEF59R0C
QUANTITY
ERJ-1GEF59R0C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF59R0C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF59R0C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF59R0C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF59R0C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF59R0C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF59R0C
SIDAC BIDIR 75V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 22.3OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf