Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF59R0C
ERJ-1GEF59R0C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF59R0C
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF59R0C.pdf
Availability of ERJ-1GEF59R0C
QUANTITY
ERJ-1GEF59R0C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF59R0C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF59R0C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF59R0C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF59R0C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF59R0C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF59R0C
IC CONV TRUE RMS-DC 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 8.38MM datasheet.pdf