Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ5R6C
ERJ-1GEJ5R6C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ5R6C
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ5R6C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ5R6C
QUANTITY
ERJ-1GEJ5R6C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ5R6C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ5R6C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ5R6C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ5R6C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ5R6C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ5R6C
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC XO 118.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 40AMP 2" OIL datasheet.pdf