Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ5R6C
ERJ-1GEJ5R6C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ5R6C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ5R6C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ5R6C
QUANTITY
ERJ-1GEJ5R6C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ5R6C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ5R6C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ5R6C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ5R6C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ5R6C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ5R6C
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf