Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF1602C
ERJ-1GNF1602C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF1602C
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF1602C.pdf
Availability of ERJ-1GNF1602C
QUANTITY
ERJ-1GNF1602C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF1602C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF1602C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF1602C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF1602C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF1602C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF1602C
IC TXRX DUAL RS232 35V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD DEV SYSTEM POWERQUICC III datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIBER M3 THRUBEAM R1 BEND RADIUS datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf